Битката за чистотата, новини София: Кои райони на София остават критични и кога ще се нормализира сметопочистването?

София е изправена пред една от най-сериозните си кризи в управлението на отпадъците през последните години. Новини София разказва, гледката на преливащи контейнери и разхвърляни боклуци по тротоарите се превърна в ежедневие за хиляди столичани в началото на 2026 година. Въпреки че Столична община уверява, че ситуацията е под контрол, напрежението сред гражданите расте, а „битката за чистотата“ изглежда далеч от своя окончателен завършек. Кризата, която започна в края на миналата година заради изтекли договори и липса на нови изпълнители за ключови зони, постави на изпитание логистичните способности на общинските фирми.

Вижте още по темата тук – vitosha-news.com

Критичните точки на картата на София

Най-тежка остава ситуацията в т.нар. „Зона 3“, която обхваща районите „Подуяне“, „Слатина“ и „Изгрев“. Причината за кризата там е системна – след прекратяването на договорите с досегашните частни концесионери и липсата на подадени оферти в новите процедури, обслужването на тези части от града бе поето от общинското дружество „Софекострой“ и Завода за третиране на отпадъци (СПТО). Към днешна дата район „Подуяне“ (особено кварталите „Хаджи Димитър“, „Сухата река“ и „Левски“) и район „Слатина“ („Редута“ и „Гео Милев“) са местата, където натрупаните количества боклук надвишават дневните норми за извозване с близо 40%.

Район „Люлин“ също остава в списъка на критичните зони, макар там да се наблюдава плавно подобрение. В най-големия столичен квартал проблемът беше свързан главно с недостиг на техника и логистични грешки при пренасочването на екипите. Жителите на 3-ти, 4-ти и 10-ти микрорайон често сигнализират за контейнери, които не са изпразвани с дни, което принуждава общината да изпраща допълнителни извънредни екипи дори през почивните дни, за да наваксат изоставането.

Усилията на общината и извънредният режим на работа

Столичната община реагира на кризата чрез мобилизация на целия наличен ресурс. По данни от средата на януари 2026 г., в най-засегнатите райони работят близо 20 специализирани камиона дневно, което е над стандартния капацитет. Инспекторатът на София следи изкъсо работата на екипите, като приоритетно се почистват главните булеварди и трасетата на градския транспорт, докато вътрешнокварталните улици често остават на заден план. През последните дни от „Слатина“ и „Подуяне“ са извозени рекордни количества от над 130 тона отпадъци на ден, в опит да се „изчисти“ натрупаното от началото на месеца закъснение.

Кметът на София Васил Терзиев подчерта, че общината няма да стане „заложник“ на частни интереси и високи цени, което е и основната причина за отказа от сключване на неизгодни договори. Въпреки това, преходният период се оказва болезнен за гражданите. Липсата на опитни кадри в общинските дружества и амортизираната техника са сред основните пречки за бързото справяне с проблема. Често се съобщава за проблеми с маневрирането на камионите в тесните улици и некачествено прибиране на отпадъците около самите контейнери.

Кога ще се нормализира ситуацията?

Прогнозите на Столичната община са предпазливо оптимистични. Очаква се сметопочистването да влезе в нормален ритъм до края на януари 2026 г. Дотогава общината планира да осигури допълнителна техника и да стабилизира графиците в „Люлин“ и „Красно село“. За най-проблемните зони – „Подуяне“ и „Слатина“, се подготвят нови обществени поръчки с по-строги изисквания и заложени по-високи санкции за неизпълнение, които да гарантират, че подобна криза няма да се повтори.

За 2026 г. София е предвидила рекорден бюджет за чистота в размер на над 342 млн. лева. Тези средства ще бъдат насочени не само към извозване на сметта, но и към засилено миене на улици и по-добро третиране на отпадъците в завода. Въпреки огромните инвестиции, ключът към чистата столица остава в дългосрочната стратегия за управление и възможността на общината да поддържа собствен капацитет, който да не зависи единствено от частни фирми.

Mакар и критичните райони все още да се борят с „планините“ от отпадъци, интензивната работа дава първи резултати. Гражданите се призовават към търпение и отговорност при изхвърлянето на едрогабаритни и строителни отпадъци, които допълнително затрудняват екипите. Битката за чиста София е в своя пик, а следващите няколко седмици ще бъдат решаващи за това дали общината ще успее да си върне контрола над градската среда.